LEOLA.cz / Před nákupem / Varovná zkušenost naší zákaznice

Varovná zkušenost naší zákaznice

Paní Ilona Pommerová z Prahy koupila své dceři před několika lety v klenotnictví na Flóře perlový náhrdelník. Jelikož dceři chtěla dopřát kvalitní šperk na celý život, vybrala si náhrdelník z mořských perel Akoya o velikosti 6,5 mm za 11.980 Kč. Dcera měla z perel velkou radost a vše se zdálo být v pořádku.

perly paní Ilony

Když se při nákupu paní Ilona zeptala, proč nejsou perly zauzlíkované, dostalo se jí informace, že uzlíkování je otázkou vkusu, někomu se na perlách líbí a někomu ne. Paní Ilona byla ujištěna o kvalitě šperku a k perlám dostala certifikát potvrzující pravost perel a ryzost zlatého uzávěru.

Za několik let chtěla paní Ilona nechat k perlám v tomtéž klenotnictví vyrobit jednoduché zapichovací náušnice. Zarazilo ji, že si paní klenotnice za práci a materiál řekla o 9.000 Kč. Paní Ilona proto začala hledat informace na internetu, aby mohla nabídku z klenotnictví porovnat jinde.

Netrvalo dlouho a perly paní Ilony se dostaly k nám, abychom porovnali, zda se naše perly k jejímu náhrdelníku z mořských perel budou hodit. Ačkoliv měly perly paní Ilony oproti náušnicím LEOLA mírný smetanový nádech, paní Iloně se líbily a požádala nás rovnou o převléknutí nezauzlíkovaného náhrdelníku pro dceru.

perly se volně pohybují na niti

odlupující se perleť

Po bližším prozkoumání jsme bohužel objevily velké vady na jeho kvalitě – perly na šňůrce vytvářely mezery a perleť se na některých místech odlupovala od jádra.

Paní Ilona koupi šperku nepodcenila, šla do klenotnictví v obchodním centru, které působí velmi seriózním dojmem: "Naivně jsem si myslela, že pokud nukupuji v renomovaném klenotnictví, tak mám jistotu kvalitního zboží a zpracování. Byla jsem i přesvědčena, že certifikát ke šperku mi může vydat pouze klenotnictví, které k tomu má oprávnění. Budu ráda, když má zkušenost bude poučením i pro ostatní."

Nedá se ani říct, že by byla prodejcem podvedena – všechny informace, které certifikát obsahoval, byly pravdivé. Zcela určitě však byla paní Ilona napálena – perly, které před několika lety koupila, jsou dnes neprodejné. Jedinou varovnou známkou pro ni mohly být chybějící uzlíky mezi perlami. Zdaleka však nelze očekávat, že zákazník bude o jejich nutnosti vědět.

S paní Ilonou jsme se dohodly, že její nepříjemnou zkušenost zveřejníme na těchto stránkách jako varování pro ostatní. Perly paní Ilony jsem porovnala s jiným náhrdelníkem z perel Akoya o velikosti 6,5 mm – jedná se o náhrdelník na obrázku vpravo dole. Perly jsou čerstvě převléknuty a kvůli pevným uzlíkům neleží rovně.

porovnání perel Akoya

Tento náhrdelník byl zakoupen ve stejnou dobu v jiném pražském klenotnictví, kde jej před předáním zákazníkovi zauzlíkovali, a stál 10.600 Kč. Perly z obou náhrdelníků jsme rozpůlili a porovnali sílu odloupnuté vrstvy perleti.

rozdíly v síle perleti
Již při pohledu pouhým okem byl rozdíl v síle perleti obou perel zřejmý. Laboratorním měřením bylo zjištěno, že perly paní Ilony (vpravo) mají perleť silnou 0,17 mm, zatímco porovnávané perly (vlevo) z levnějšího náhrdelníku mají perleť silnou 0,63 mm – což je skoro 4x více. Perleťová vrstva z náhrdelníku paní Ilony byla navíc při pohledu proti světlu průsvitná.

Tloušťka perleti na jádru mořských perel je velmi důležitá* – dává perlám barvu a lesk. Těžko říct, zda odlupování perleti na perlách paní Ilony bylo způsobeno její tenkou vrstvou nebo tím, že byly perly nezauzlíkované. Nejspíš se jednalo o kombinaci obou faktorů. V každém případě zaplatila paní Ilona za svou důvěru a neinformovanost vysokou cenu.

Ať už kupujete perly u nás nebo kdekoliv jinde, nezapomeňte si sami prověřit jejich kvalitu.

  • Nespoléhejte na to, že vysoká cena je známkou kvality. Příklad paní Ilony ilustruje, že tomu tak není.
  • S nákupem nespěchejte a porovnávejte. Drahé perly musí být krásné – barvou, leskem, tvarem.
  • Prodejcům, kteří Vám budou nabízet nezauzlíkovaný šperk, se obloukem vyhněte – perlám nerozumí a nemůžete od nich čekat, že poznají jejich kvalitu.
  • Při koupi perel si prodejce vyzkoušejte – zeptejte se na typy perel a na rozdíly mezi nimi. Pokud kupujete perly mořské, chtějte znát přibližnou tloušťku vrstvy jejich perleti. Na tuto informaci máte právo, obzvláště jedná-li se o šperk za desetitisíce.
  • Nespoléhejte na to, že jakýkoliv certifikát od prodejce cokoliv dokládá – kvalitu pravých perel nelze změřit. Je třeba buď vyhledat seriózního prodejce nebo požádat o expertní certifikát vydaný certifikovaným gemologem. Vydání tohoto certifikátu stojí přibližně 700 Kč a provádí se ke každému šperku zvlášť.
  • Známkou dobrého prodejce perel bývá, že Vám perlový šperk upraví na míru, informuje Vás o péči o něj a nabídne Vám převléknutí perel v budoucnu.

* U sladkovodních perel se podobného napálení nemusíte obávat. Sladkovodní perly totiž nemají pevné jádro a jsou celé tvořeny perletí. Tento rozdíl je dán odlišným způsobem kultivace – více informací naleznete v našem článku o rozdílech mezi oběma typy perel.

 

Děkujeme paní Iloně Pommerové za zprostředkování informací.