LEOLA.cz / Před nákupem / Nenechte se napálit

Nenechte se napálit

Co určuje hodnotu perel?

Určitě ne cenovka! Nabídka perlových šperků dostupných na našem trhu je široká a cena zdaleka není měřítkem jejich hodnoty. Hodnotu perel určuje hlavně jejich velikost a kvalita, tzn. kombinace jejich kulatosti, lesku a čistoty povrchu.

Nejvzácnější a nejdražší jsou pravidelně kulaté a oslnivě lesklé perly nalezené ve volné přírodě – takové perly jsou však k dostání jen u několika málo prodejců na světě, běžně nabízeny nejsou. V dnešní době je naprostá většina prodávaných perel kultivovaných, přičemž jejich hodnota roste s kvalitou jejich tvaru, lesku a s jejich velikostí.

Výrazný rozdíl v hodnotě je mezi perlami mořskými a sladkovodními. Sladkovodní perlorodka je narozdíl od mořské schopna vyprodukovat více perel najednou a péče o ni je méně náročná. (Více se dočtete v našem článku o rozdílech mezi perlami.)

Na co si dát při nákupu pozor

Kvalita perel se nedá objektivně změřit, známkovací systémy nejsou jednotné a záleží jen na prodejci, jak své perly označí. Proto je třeba dobře si perly prohlédnout a všímat si provedení celého šperku.

nekvalitní perly

Kromě kulatosti (1), barvy (2) a čistoty povrchu (3) věnujte zvýšenou pozornost místům, kde jsou perly provrtány (4) – tam se nejčastěji schovávají nedokonalosti, jako například odlupující se perleť (5).

Kvalitní perlový šperk je navlečen na pevné niti s uzlíky mezi jednotlivými perlami a je zakončen dobře upevněným uzávěrem. Uzlíky na jednotlivé perly pevně doléhají a perly se mezi nimi neposouvají.

kvalitní zpracování

Proč uzlíky?

Díky uzlíkům jsou perly chráněny před vzájemným poškrábáním, zůstávají na svém místě, nikam se neposouvají a v případě roztržení se nerozsypou. Jednotlivé perly mezi uzlíky lépe vyniknou a celý šperk drží dobře svůj tvar.

Rozdíl mezi perlami navlečenými uzlíkovou metodou a perlami na šňůře bez uzlíků ilustruje následující fotografie:

uzliky